İçeriğe geç

Hişt hişt! Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gördünüz mü?

Türk hikâyeciliğinin büyük ismi Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da annesi Makbule Abasıyanık ile birlikte yaşadığı ve pek çok hikayesini yazdığı köşk, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından müze olarak korunuyor. İki yıl önce çağdaş müzecilik anlayışıyla yenilenmiş olarak kapılarını ziyaretçilerine yeniden açan müze ev, Sait Faik’i sevenleri ve onu keşfetmek isteyenleri adaya bekliyor.

Sait Faik ve Darüşşafaka

Sait Faik Abasıyanık ile Darüşşafaka Cemiyeti arasında özel ve anlamlı bir ilişki bulunuyor. Sait Faik, vefatından bir yıl önce, 1953’te, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın davetiyle, o dönem Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi’nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katılır. Matineden sonra okulu gezdiğinde çok etkilenen, öğrencileri takdir eden ve duygulanan Sait Faik, eve döndüğünde mallarını, babasını kaybetmiş çocuklara çok güzel imkânlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka’ya bağışlama isteğini annesiyle paylaşır. Yazarın 1954’teki vefatından sonra annesi Makbule Hanım bu arzusunu yerine getirir ve vasiyetinde mal varlığının çoğunu, eserlerinin telif haklarını ve Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakır. Makbule Abasıyanık, vasiyetinde, 22 Ağustos 1959 tarihinde açtığı Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin yaşatılmasını Darüşşafaka Cemiyeti’ne ödev olarak verir. Darüşşafaka Cemiyeti, kendisine 1964 yılında intikal eden vasiyetnameye titizlikle sahip çıkarak, bu yıldan beri Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin bakım, onarım gibi sorumluluklarını üstlenerek müzeyi yaşatıyor.

Sait Faik, 1945 yılından sonra zamanının büyük bir kısmını Burgazada’da geçirdi. Hikayelerinin teması çoğunlukla insan sevgisi olup, insanları, doğayı, İstanbul’u ve Burgazada’daki yaşamı yalın bir dille anlatan Sait Faik, çok sayıda öyküsünü bu evde yaşarken yazdı.

sait-faik-muzesi-acilis (51)

Müze, Sait Faik’in yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, yazarın el yazması öykülerini, mektuplarını, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan eşya ve belgeleri sevenleriyle buluşturuyor. Müzeye giriş, 1959 yılından bu yana olduğu gibi şimdi de ücretsiz.

Adada, insanlar ve hayvanlar birlikte, doğayla iç içe bir yaşam sürüyor. Yaşam böyle olmalı, diye düşünüyor insan. Sait Faik de Burgazada’nın bu yanını sevmiş, burada huzur bulmuş olmalı. Günümüzde İstanbul çok hızlı değişirken, Adaları görünce, doğayı ve eskiyi korumanın ve geleceğe taşımanın önemini bir kez daha iyi anlıyor insan. Dileyelim ki, iyi örnekler çoğalsın.

sait-faik-muzesi-acilis (37)

Büyük öykücünün yaşam öyküsünün izini sürmek…

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, yeşillikler içinde bembeyaz, güzel bir köşk… Çayır Sokak’a girince hemen göze çarpıyor. İskeleden en fazla 10 dakikalık bir yürüyüşle müzeye varılabiliyor.

Müzenin girişinde, bahçede Sait Faik heykeli karşılıyor gelenleri. Heykel ama gerçek gibi. Oturmuş, hoş geldiniz diyor… Biz de ona, hoş bulduk diyoruz.

Bembeyaz köşkün içinde beyaz ve mavi renkleri hakim. Bu sayede huzur veren, mis gibi ada havasının pencerelerden dolup insana mutluluk verdiği müze, Sait Faik’in dünyasına yolculuk etme fırsatı tanıyor. Onun yaşam alanında onun eşyalarıyla buluşabilmek, sevenleri için büyük bir şans. Annesi Makbule Abasıyanık’ın isteğiyle müzeye dönüştürülen Sait Faik’in evi, Türkiye’de yazarların evlerinin müze olarak korunması için öncü olmuş.

sait-faik-muzesi-acilis (38)

Yatak odası, yemek odası ve misafir odasının aynen korunduğu köşkte, Sait Faik’in yaşam öyküsü panolarla anlatılıyor. Sait Faik’e ait belgeler, okul çantası, okul defteri, ajanda, yazı takımı gibi eşyaların yanı sıra 1953’te aldığı Mark Twain Onur Ödülü’nü, ve en değerlisi, Sait Faik’in elyazısından örnekleri, el yazması müsvedde ve taslakları görmek mümkün.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli ve İlhan Berk’in ona imzaladığı kitapların bulunduğu bir kitap odası var. Çatı katında ise pencerenin yanı başındaki tekli koltuğa oturup manzarayı seyre dalabilirsiniz. Bu odada aynı zamanda Sait Faik’in ada yaşamını yansıtan eşyalar var; Sait Faik’in şapkası, oltaları ve topladığı deniz kabukları sergileniyor. Çatıdaki mektup odasında ise Sait Faik’in ailesine, dostlarına yazdığı ve ona gönderilen mektup ile kartpostallar sergileniyor. Dileyen ziyaretçiler burada ona mektup da yazabiliyor. Alt katta ise, çocuklar için bir etkinlik odası, kitaplık ve okuma odası bulunuyor. Kütüphanede başka dillere çevrilmiş kitaplarından örnekler de yer alıyor.

Arkadaşı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun armağanı olan testi, yine Bedri Rahmi’nin Sait Faik’in “Gün Ola Harman Ola” öyküsünün kahramanı Mercan Usta’yı resmettiği tablo ve Sait Faik’in 41 öyküsünü Fransızcaya çeviren Sabri Esat Siyavuşgil’in yaptığı Sait Faik portresi de müzede görülebilir. Keşfedecek, merak uyandıracak ve daha çok okumamızı ve araştırmamızı tetikleyecek çok eşya, bilgi, belge ve fotoğraf var.

sait-faik-muzesi-acilis (41)

Müzede, yatak odasının özel bir yeri var… Sait Faik’in yatağını ve pencerenin tam önünde duran çalışma masasını görebiliyorsunuz. Onu, evin muhteşem manzarasına bakan masada oturmuş, yazarken hayal edebiliyorsunuz!

sait-faik-muzesi-acilis (43)

Köşkün yemyeşil bahçesi, huzurlu, sakin, sessiz… İnsanın yazası geliyor diye şakalaşıyoruz arkadaşlarla aramızda. Evin balkonundan muhteşem manzaraya bakmayı da ihmal etmiyoruz.

Siz Sait Faik’in hangi öyküsünü seversiniz? “Dülger Balığının Ölümü” öyküsünde insanlığa yaptığı eleştiri mi, “Son Kuşlar” hikayesinde yansıttığı doğaya duyduğu sevgi ve saygı mı, yoksa “Hişt, Hişt!..” sesinin gelmesiyle ortaya çıkan yaşama sevinci mi sizi en çok etkiledi? Tüm öykülerinin temelinde insan ve doğa sevgisi yatıyor. Bir Sait Faik kitabı kapıp müzeye gitmek ve bahçesinde okumak gerek… Sait Faik’i henüz keşfetmemiş olanlar da müze sayesinde yepyeni bir dünyanın kapısını açabilir. Sait Faik’i tanıyıp, sever ve onu yaşatmak isterler… Ne de olsa, “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey.”

sait-faik-muzesi-acilis (34)

Müze, Pazartesi ve Salı hariç her gün 10:30-18:00 arası gezilebilir. Okul ve grup gezilerinden önce rezervasyon yapılması gerekiyor. Rezervasyon için: [email protected]

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Burgazada Çayır Sokak No: 15, Tel: 0216 381 2060

saitfaikmuzesi.org

(Keyifli Alışveriş Dergisi’nin Haziran 2015 sayısında yayınlanmıştır.)

3 Yorum

 1. Feyza Doyran Feyza Doyran

  Çok güzel bir tanıtım yazısı olmuş. “Hemen elime bir Sait Faik kitabı alıp gideyim” hissi uyandırdı. Fotoğraflar da harika. Ellerine, yüreğine, kalemine sağlık sevgili Bahar Paykoç.

 2. Hande Yurtsever Hande Yurtsever

  Sevgili Bahar,

  senin sayende haberdar oldum, adın gibi güzel BAHAR mevsiminin gelmesi ile de seninle birlikte ziyaret etmeyi çok arzu ederim

  Sevgiler

  Hande

 3. Kadriye Örgücü Kadriye Örgücü

  Bahar Hanım Çok samimi ve güzel tanıtım için teşekkürler.. Gidip görmek isterim Doğa ve Deniz aşığı yazarımız , çocukken öykülerine hayran olduğum Sait Faik in köşküne ⛱️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir